Pratik Borsa uygulamasını hangi cihaz ve operatörler ile kullanabilirim?

Pratik Borsa uygulamanısı iPhone, iPad, iPod touch ile Android tabanlı akıllı cep telefonlarınızda kullanabilirsiniz. (Uygulama iOS 3.2, Android 2.1 ve sonrası sürümler tarafından desteklenmektedir.)

Pratik Borsa uygulamasını kullanmak için ne yapmalıyım?

Pratik Borsa ile piyasa bilgilerine erişebilmek için tek yapmanız gereken uygulamayı cihazınıza indirmektir. Pratik Borsa ile BIST alım satım işlemi yapabilmek için TEB’de yatırım hesabı açtırmanız yeterli olacaktır. (Uygulamayı cep telefonunuza indirmek için gereken data bağlantısı bağlı olduğunuz operatörün mobil bağlantı tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir. BIST'de alım satım işlemi yapabilmek için sisteme TEB İnternet Şubesi kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapmalısınız.)

Pratik Borsa uygulamasına nasıl giriş yapabilirim?

Uygulamaya ilk defa giriş yapmak için TEB İnternet Şubesi Kullanıcı Kodu/Adı ve Parola bilgilerinizin ardından sistemde tanımlı olan tek kullanımlık şifre yönteminiz (Tek Kullanımlık SMS Şifresi, Cep PratikŞifre, TEB Ekranlı Kart, Mobil İmza) ile ürettiğiniz şifreyi yeni açılan ekrana girmelisiniz. Sistem sizi doğruladıktan sonra daha sonraki girişlerinizde kullanmak üzere 6 haneli PIN kodunuzu belirlemenizi isteyecektir.

Uygulama için daha önce PIN belirledim, uygulamaya nasıl giriş yapabilirim?

Uygulamaya daha önce başarılı biçimde giriş yapmış ve PIN belirlemiş kullanıcılara öncelikle PIN bilgilerini girecekler sonrasında TEB İnternet Şubesi kullanıcı kodu/adı ve parola bilgilerini girerek yatırım portföy bilgilerine ulaşabilirler.

Pratik Borsa için belirlediğim PIN'i unuttum ne yapmalıyım?

PIN kodunuz 3 hatalı giriş sonrasında kilitlenecektir. Uygulama üzerindeki Diğer/Ayarlar/ Reaktivasyon menüsü üzerinden yeni PIN belirleyebilirsiniz.

TEB'de yatırım hesabı açabilmem için herhangi bir alt limit var mıdır?

Türk Ekonomi Bankası'nda herhangi bir Yatırım Hesap Açılış alt limiti yoktur.

Pratik Borsa uygulaması ücretli midir?

Pratik Borsa uygulamasını indirmek ve piyasa bilgilerine erişmek için herhangi bir ücret ödemezsiniz. (Uygulamayı indirmek için gereken data bağlantısı bağlı olduğunuz operatörün Mobil Data Bağlantı Tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir. Eşanlı Bilgi alınması durumunda BIST tarafından belirlenen fiyat bedelleri geçerli olacaktır.)

Pratik Borsa ile BIST'de işlem yapabilir miyim?

Pratik Borsa uygulamasına TEB İnternet Şubesi kullanıcı bilgileriyle giriş yapan müşterilerimiz hızlı ve pratik biçimde işlem yapabilirler.

Pratik Borsa ile VİOP'ta işlem yapabilir miyim?

TEB’de VİOP hesabı açmak için sözleşme imzalamak üzere en yakın şubemize başvurabilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra Pratik Borsa uygulaması ile VİOP işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Veriler Eş-Anlı mıdır?

Uygulamaya TEB İnternet Bankacılığı ile giriş yapmayan kullanıcılar için veriler en az 15 dakika gecikmelidir. Uygulamaya TEB İnternet Bankacılığı bilgileriyle giriş yapan kullanıcılar ise eşanlı Hisse Düzey 1 verilerine ulaşabilmek için paket satın almalıdır. Müşterilerimizin TEB İnternet Şubesi üzerinden BİST için Düzey 1, Düzey 1+ ve Düzey 2 bilgileri almaları durumunda veriler eşanlı olarak sunulmaktadır.

Sayfam Menüsü’ne nasıl enstrüman eklenir?

Sayfam Menüsü’ne girdikten sonra sol üst köşedeki "Düzenle" butonuna bastıktan sonra açılan yeni sayfadaki "+" sembolune tıklanır. Sonrasında açılan yeni sayfadaki alana sembol kodu girilerek ya da listeden istenilen enstrüman bulunur."Bitti" butonuna tıklanarak işlem tamamlanır.

Sayfam Menüsü’nden nasıl enstrüman çıkarılır?

TEB müşterileri, TEB Telefon Bankacılığı, TEB İnternet Şubesi, CEPTETEB Mobil Bankacılık kullanıcıları üzerinden yapılan Hisse Senedi ve Viop işlemlerinizi ve emirlerinizi Pratik Borsa ile gözlemleyebilirsiniz.

Pratik Borsa üzerindeki Piyasa Bilgilerini gösteren kayan yazı bandını kaldırabilir miyim ?

Diğer / Ayarlar/ Kayan Yazı alanından kayan yazı bandını gizleyebilirsiniz.

Hatırlatıcı nedir? Nasıl kullanılır?

Pratik Borsa uygulamasında istediğiniz enstrüman için (eşitse, büyükse, küçükse, büyük eşitse, küçük eşitse) şeklinde hatırlatıcalar kurabilirsiniz. Koşulun gerçekleşmesi durumunda sistem sizi otomatik olarak uyaracaktır. Tek yapmanız gereken herhangi bir enstrümanın sayfasında iken sağ üst köşedeki ikona tıklayıp, açılan sayfada istediğiniz koşulu belirleyip, "Hatırlatıcıyı Ayarla" butonuna basmak.

Emirlerimi nasıl gözlemleyebilirim?

TEB müşterileri, TEB Telefon Bankacılığı, TEB İnternet Şubesi, CEPTETEB Mobil Bankacılık kullanıcıları üzerinden yapılan Hisse Senedi ve VİOP işlemlerinizi ve emirlerinizi Pratik Borsa "Hesabım" menüsü altındaki "Hisse Emirlerim" başlığı altından gözlemleyebilirsiniz.

Verdiğim Hisse Emirlerimi nasıl iyileştirebilirim?

Pratik Borsa uygulaması içerisinde Hesabım / Hisse Emirlerim/ Bekleyen menülerine tıklayarak tüm bekleyen emirlerinizi listeleyebilirsiniz. Sonrasında ilgili emirinize tıklayarak emrinizi iyileştirebilirsiniz.

Verdiğim emri nasıl iptal edebilirim?

Pratik Borsa uygulaması içerisinde Hesabım / Hisse Emirlerim/ Bekleyen menülerine tıklayarak tüm bekleyen emirlerinizi listeleyebilirsiniz. Sonrasında ilgili emirinize tıklayarak emrinizi iptal edebilirsiniz.

Nasıl VİOP işlemi yapabilirim?

TEB’de VİOP hesabı açmak için sözleşme imzalamak üzere en yakın şubemize başvurabilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra Pratik Borsa uygulaması ile VİOP işlemlerinizi Hesabım menüsü altındaki VİOP Alış ve Satış alanınıdan kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Merkez Bankası Kurları ne kadar zamanda güncellenmektedir?

TCMB kurları günde bir defa 15:40 da TCMB tarafından güncellenmektedir.

Sayfam'da yer alan sembollerin sıralamasını nasıl değiştirebilirim?

Sayfam Menüsüne tıklayarak açılan yeni ekranda sol üste gösterilen "Düzenle" butonuna basınız. Listelenen sembolleri ilgili satırın en sağında bulunan alana basılı tutarak aşağıya ya da yukarıya taşıyabilirsiniz.

BIST Hisse Düzey 1 verisi görmek için ne yapmalıyım?

Uygulamaya TEB İnternet Bankacılığı bilgileriyle giriş yapan kullanıcılar ise eşanlı Hisse Düzey 1 verilerine ulaşabilmek için paket satın almalıdır.

BIST Hisse Düzey 1 neleri içerir?

Hisse bilgileri hacim ve lot bilgisi olmadan anlık olarak izlenebilir.

BIST Düzey 1 + neleri içerir?

Hisse bilgileri hacim ve lot bilgisi de dahil olmak üzere anlık olarak izlenebilir. Hisse Düzey 1 paket içeriğini kapsamaktadır.

BIST Düzey 2 lisansı neleri içerir?

Derinlikli hisse bilgileri hacim ve lot bilgisi de dahil olmak üzere anlık olarak izlenebilir. Hisse Düzey 1+ paket içeriğini kapsamaktadır.

VİOP lisansı ne işe yarar?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) işlem gören sözleşmelere ilişkin anlık veri takibi ve anlık derinlikli veri takibi lisanslarıdır.

VİOP Düzey1+ Lisansı nedir?

VIOP verilerinin anlık olarak takip edilebilmesini sağlayan lisanstır. Müşterilerimiz Pratik Borsa uygulamasına giriş yaparak anlık yüzeysel veriye ulaşabilirler.

VİOP Kapsamlı Derinlik nedir?

VİOP verilerinin anlık olarak yayınlandığı, işlem gören VİOP sözleşmelerine ilişkin tüm derinlik bilgisinin takip edilebildiği ve işlem gerçekleştiren aracı kurum dağılımlarının da izlenebildiği lisanstır.

Kullanıcı Pratik Borsa yüklü olan cihazını değiştirirse ne yapmalıdır?

Uygulamayı yeni cihazınıza indirmeniz yeterli olacaktır. Pratik Borsaya TEB İnternet Şubesi kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak BIST hisse senedi ve VİOP işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Düzey 1+, Hisse Düzey 2 ve VİOP Derinlik Lisans Haklarını nasıl satın alabilirim?

TEB müşterileri TEB İnternet Şubesine giriş yaparak Yatırım / Piyasa Bilgileri Abonelikleri altından işlem yapabilirler. İnternet Şubesinden Lisans alındıktan sonra herhangi bir işlem yapılmadan otomatik olarak lisans Pratik Borsa içerisinde aktif olur.

Aynı anda birden fazla mobil cihaz ile Pratik Borsa uygulamasına giriş yapabilir miyim?

Güvenlik sebebiyle aynı anda birden fazla mobil cihaz üzerinden Pratik Borsa uygulamasına giriş yapılamamaktadır.

TEB Hesap Özetim nedir?

TEB Hesap Özetim, Pratik Borsa için özel olarak geliştirilmiş Portföy Bilgi ekranıdır. TEB Hesap Özetim sayfasında, hesabınızın BIST portföylerinin dağılımını grafik olarak gözlemleyebilir, portfoyünüzdeki hisse senetleri ya da VİOP  yüzdesel dağılımını grafik üzerinden takip edebilisiniz. Ayrıca Portföyünüzün ve her bir hissenin anlık değer, maliyet ve potansiyel kar zarar bilgisini görebileceğiniz yatırımlarınızın güncel durumu ile ilgili detaylı bilgiye hızlı ve pratik biçimde sahip olabilirsiniz.

Portföyümü Boşalt nedir?

Portföyümü Boşalt fonksiyonu ile portföyünüzden seçeceğiniz tüm hisse senetleri için BIST'e piyasa fiyatından satış emri iletebilirsiniz. Satış işleminizin gerçekleştiği fiyat bilgisini İşlemlerim Menüsünden takip edebilirsiniz.