Yurt Dışı Piyasalar

TEB Yatırım ile yurtdışı borsalarında Hisse Senedi işlemlerinizi gerçekleştirebilir, TEB Yatırım uzmanlığı ile yatırımlarınıza değer katabilirsiniz.  


Yatırımlarınızı uluslararası piyasalarda değerlendirerek AMEX, Nasdaq, NYSE gibi borsalarda hisse senedi alıp satabilmek için TEB Yatırım müşterisi olmanız yeterlidir. Yurtdışı piyasaları 7/24 takip etmek ve işlem yapabilmek için internet veya mobil üzerinden erişebileceğiniz TEB YATIRIM PRIME Go platformunu kullanabilir, yurtdışı piyasaları takip edebilir, dilerseniz demo hesabınız ile deneyiminizi artırıp,  hisse işlemleri için uzman ekiplerimizden destek alabilirsiniz. 


TEB Yatırım PRIME GO web platformu üzerinden yapılacak yurtdışı piyasa işlemleri Saxobank aracılığıyla gerçekleşmektedir. Yurt dışı hisse işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve  bu konu özelinde hazırlamış olduğumuz Sıkça Sorulan Sorular sayfasına ulaşmak için tıklayınız.


Yurt Dışı hesabınızın açılabilmesi için TEB Yatırım müşterisi olmanız gerekmektedir. Yatırım merkezlerimizden ya da TEB YATIRIM PRIME mobil uygulamamızdan “TEB Yatırım Yurt Dışı Piyasa İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi”ni imzalamanız gerekmektedir.

ÜLKE BORSA ADI BORSA KODU İŞLEM SAATLERİ (Türkiye)
ABD NASDAQ NASDAQ 16:30 - 23:00
ABD NASDAQ NASDAQ-SC 16:30 - 23:00
ABD New York Stock Exchange NYSE 16:30 - 23:00
ABD New York Stock Exchange NYSE-ARCA 16:30 - 23:00
ÜLKE KOMİSYON PARA BİRİMİ KOMİSYON ORANI (%) MİNİMUM KOMİSYON
ABD USD 0.2 15
  • Türkiye’de yerleşik olmayan kişilere hesap açılışı yapılamamaktadır. Türkiye’de yerleşik kişiler için;  Uygunluk Testi skorunuz  minimum 4 ve üzeri olması durumunda yurtdışı hesap açılabilecektir.
  • Yurt dışı hesap açılış talebinizin Yurtdışı İşlemler Bölümü tarafından incelenmesi ve kabul edilmesi sonrasında TEB YATIRIM PRIME uygulamamızda yer alan Sözleşleşmelerim/Eksik Sözleşmelerim sayfasından Yurtdışı Elektronik İşlem Platformu ve Yurtdışı İşlemler Risk Bildirim Formunu onaylamanız gerekmektedir. 
  • Yukarıdaki Yurt dışı Borsalar tablosunda bulunan borsalardaki bazı hisse senetlerinin işleme açık olup olmama durumunu ve işlem yapmak istediğiniz hisse senetleri hakkında detaylı bilgiyi temsilcinize sorabilir veya 0216 636 44 46 ve 0216 636 44 32 telefon numaralarından ulaşıp öğrenebilirsiniz.
  • Minimum komisyon ücreti 15 USD’dır. 7.500 USD altındaki işlemlerde minimum komisyon ücreti uygulanır. Hisse senedi işlemlerinde binde 2 oranında toplam hacme komisyon uygulanır. 
  • Fiyatı 5 USD altı olan hisseler için, ek olarak hisse başına 0,01 komisyon uygulanmaktadır.
  • Hisse senedi işlemlerinizde, hisse senedinin parasal değeri baz alınarak 6 bps (%0.06, 0.0006) yıllık saklama masrafı, günlük olarak hesaplanır ve aylık olarak hesabınıza yansıtılır. Minimum saklama masrafı 8 USD’dır.Amerika borsalarında hisse senedi satış işlemlerinde %0,00231 oranında SEC clearing ücreti alınmaktadır.
  • Yurt dışı işlemlerde oluşabilecek tüm vergiler veya yasal kesintiler ile  ilgili Borsaların ve işlem yapılan ülkenin mevzuatı kapsamında doğabilecek vergi yükümlülükleri işlemi yapan müşterilerimizin sorumluluğundadır.
  • İşlem saatleri Avrupa ve ABD yaz/kış saati uygulamasına göre değişiklik göstermektedir.

GÖNDER