Sıkça Sorulan Sorular

TEB müşterisiyim, TEB Yatırım hesabı açabilir miyim?

Mevcut TEB hesabınız varsa, CEPTETEB İnternet Şubesi ya da Mobil Uygulamasından Hisse veya VİOP işlem başlıklarına tıklayarak TEB Yatırım hesabı açabilirsiniz.

TEB müşterisi olduğunuz için TEB Yatırım hesabı açma işlemleriniz daha hızlı ilerleyecektir.

İşlem komisyon ücretleri nedir?

İşlem Ücret ve Komisyonlar sayfasından inceleyebilirsiniz, sayfayı görüntülemek için tıklayınız.

TEB Yatırım hesabıma nasıl para gönderebilirim?

TEB Yatırım hesabınız ile TEB şubelerinde bulunan ilgili vadesiz hesabınız birbiriyle ilişkili olduğu için sadece bu hesabınızda bakiye olması yeterlidir. Sistem hesabınızdaki bakiye ve varlıklarınızın tutarı kadar, olası işleminizde oluşacak komisyonu düşerek size bir işlem limiti hesaplayacak ve bu işlem limiti dahilinde işlem yapmanıza izin verecektir. Hisse senedi işleminden dönen borcunuz veya alacağınız da yaptığınız işlemin takas tarihi olan t+2’de bağlı banka hesabınıza yatırılacak veya tahsil edilecektir.

TEB hesabınız yoksa ve başka bankadan/aracı kurumdan TEB Yatırım hesabınıza para göndermek için Müşteri Temsilcinizden edinebileceğiniz banka hesap bilgilerine transfer yapmanız ve Açıklama kısmına TEB Yatırımdaki Hesap numaranız ve Adınız Soyadınızı yazmanız gerekmektedir.

TEB müşterisi değilim; TEB Yatırım hesabı nasıl açabilirim?

TEB Hesabınız yoksa, internet sayfamızdaki "Hesap Aç" formundan ya da size en yakın Yatırım Merkezlerimize başvurarak TEB Yatırım Hesabı Açma işlemlerini başlatabilirsiniz.

CEPTETEB üzerinden kolayca banka hesabı açarak, TEB Yatırım hesap açma işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Emirlerimin gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl takip edebilirim?

TEB Yatırım’ın veya TEB’in işlem kanalları aracılığı ile verdiğiniz tüm işlemleri, TEB YATIRIM PRIME uygulamasında Emirlerim sekmesinden takip edebilirsiniz. 

Borsa İstanbul'da hangi saatlerde işlem yapabilirim?

Hisse senedi piyasası işlem saatleri için tıklayınız.

VİOP Piyasası işlem saatleri için tıklayınız.

Hisse senedi fiyat ve derinlik bilgilerini nereden öğrenebilirim?

TEB Yatırım'ın sunduğu veri terminallerinden (Matriks, İdeal  Foreks) ve TEB YATIRIM PRIME uygulamamızdan hisse senedi fiyat ve derinlik bilgilerini öğrenebilirsiniz.

TEB Yatırım'da yatırım hesabı açmak için alt limit gerekli mi?

Yatırım hesabı açmak için herhangi bir alt limit gerekmemektedir. Hesap açılışı ücretsizdir.

Fiziki posta/evrak/ekstre gönderimini nasıl iptal edebilirim?

CEPTETEB İnternet Şubesi üzerinden Yatırım menüsünde yer alan SPK İşlemleri ve Hesap ekstresi alanındaki "İletişim Kanalı Değiştirme" başlığında veya TEB YATIRIM PRIME mobil ve web platformlarında bulunan Hesap Hareketleri menüsü altında yer alan Ekstre Gönderim Tercihi alanından istediğiniz değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

FATCA formu nedir?

FATCA olarak bilinen Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (Foreign Accounts Tax Compliance Act) 18 Mart 2010 tarihinde ABD Hazine Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu yasa ile ABD’de vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin gelir ve varlıkları üzerindeki ABD kaynaklı vergilendirmeden kaçınmasının önlenmesi ve şeffaf, izlenebilir bir vergi sistemi tesis edilmesini amaçlar.

Tüm dünyadaki finansal kuruluşlar FATCA süreçlerinden sorumlu olduğu için, TEB Yatırım da hesap açılış süreçlerinde bu prosedürü izlemektedir.

Uygunluk testi nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hesap açılmadan önce zorunlu olarak uygulanan bir ankettir. Müşterinin talep ettiği hizmetlerin ya da yatırım kuruluşunun teklif ettiği hizmetlerin risklerinin müşteri tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağının tespit edilmesi ve sonuç olarak yatırım kuruluşunun müşterinin bilgi düzeyi ve ihtiyaçlarına uygun hizmet verebilmesi hedeflenmektedir.

Uygunluk testimi nasıl güncelleyebilirim?

Uygunluk testi maksimum 3 kere güncellenebilmektedir. Testi güncellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. TEB YATIRIM PRIME uygulaması yan menüde yer alan Sözleşmeler sayfası açılarak, "Uygunluk Testi Yap/Tekrarla" alanından testinizi güncelleyebilirsiniz.

Yerindelik testi nedir?

Bireysel portföy yöneticiliği veya yatırım danışmanlığı kapsamında müşteriye sunulacak hizmet ile müşterinin yatırım amaçları, mali durumu ile bilgi ve tecrübesinin uyumlu olup olmadığının yetkili kuruluşlar tarafından değerlendirilmesi için uygulanmaktadır.

İşlem ve hesap güvenliğim için nelere dikkat etmeliyim?

Güvenlik önlemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İşlemlerim için konulan bloke karşılığında sistem fon alıyor. Neden böyle bir yol izleniyor ve bunu iptal etme şansım var mı?

Emir verdiğiniz veya gerçekleşen hisse senedi işleminizin hesabınızdan parasal karşılığının tahsilatı 2 iş günü sonra gerçekleşir. Bu arada bloke konulan tutarı yasalar gereği, müşteri talimatı olmadan, boşta bırakamadığımızdan karşılık tutar B tipi likit fon alınarak değerlendirilmektedir. Eğer bloke konulan tutara fon alınmasını istemiyorsanız İnternet Şubesinde, Yatırım işlemleri/ hisse senedi işlemleri menüsünde yer alan “Nemalandırma Tercihi” adımından bu talimatı verebilirsiniz. Lütfen dikkat: Sistem, verdiğiniz alış işlemi gerçekleşmese bile fon alımı yaptığından bakiyeniz fonda kalabilir. Bu sebeple eğer bloke konulan tutar için fon alım talimatınız varsa fon portföyünüzü de kontrol ediniz.

TEB Yatırım işlem platformları hakkında nasıl daha fazla bilgi alabilirim?

İşlem platformlarımız hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayarak broşürümüzü inceleyebilirsiniz.


GÖNDER