Sıkça Sorulan Sorular

TEB müşterisiyim, TEB Yatırım hesabı açabilir miyim?

Mevcut TEB hesabınız varsa, CEPTETEB İnternet Şubesi ya da Mobil Uygulamasından Hisse veya VİOP işlem başlıklarına tıklayarak TEB Yatırım hesabı açabilirsiniz.

TEB müşterisi olduğunuz için TEB Yatırım hesabı açma işlemleriniz daha hızlı ilerleyecektir.

İşlem komisyon ücretleri nedir?

İşlem Ücret ve Komisyonlar sayfasından inceleyebilirsiniz, sayfayı görüntülemek için tıklayınız.

TEB Yatırım hesabıma nasıl para gönderebilirim?

TEB Yatırım hesabınız ile TEB şubelerinde bulunan ilgili vadesiz hesabınız birbiriyle ilişkili olduğu için sadece bu hesabınızda bakiye olması yeterlidir. Sistem hesabınızdaki bakiye ve varlıklarınızın tutarı kadar, olası işleminizde oluşacak komisyonu düşerek size bir işlem limiti hesaplayacak ve bu işlem limiti dahilinde işlem yapmanıza izin verecektir. Hisse senedi işleminden dönen borcunuz veya alacağınız da yaptığınız işlemin takas tarihi olan t+2’de bağlı banka hesabınıza yatırılacak veya tahsil edilecektir.

TEB hesabınız yoksa ve başka bankadan/aracı kurumdan TEB Yatırım hesabınıza para göndermek için aşağıdaki Banka hesap bilgilerine transfer yapmanız ve Açıklama kısmına TEB Yatırımdaki Hesap numaranız ve Adınız Soyadınızı yazmanız gerekmektedir.

TEB müşterisi değilim; TEB Yatırım hesabı nasıl açabilirim?

TEB Hesabınız yoksa, internet sayfamızdaki "Hesap Aç" formundan ya da size en yakın Yatırım Merkezlerimize başvurarak TEB Yatırım Hesabı Açma işlemlerini başlatabilirsiniz.

CEPTETEB üzerinden kolayca banka hesabı açarak, TEB Yatırım hesap açma işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Emirlerimin gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl takip edebilirim?

TEB Yatırım’ın veya TEB’in işlem kanalları aracılığı ile verdiğiniz tüm işlemleri, TEB YATIRIM PRIME uygulamasında Emirlerim sekmesinden takip edebilirsiniz. 

Borsa İstanbul'da hangi saatlerde işlem yapabilirim?

Hisse senedi piyasası işlem saatleri için tıklayınız.

VİOP Piyasası işlem saatleri için tıklayınız.

Hisse senedi işlemi karşılığında neden vadesiz hesabıma bloke konmaktadır?

Hesabınızdaki bakiyeye bloke, verdiğiniz hisse senedi işleminiz karşılığında emrinizin karşılık değeri kadar konulmaktadır. Hisse senedi işlemlerinin borç dönüş tarihi yani takas dönüşü iki iş günü sonradır (t+2). Bu tarihte hesabınızın temerrüde düşmesini önlemek için hesabınıza bloke konulmaktadır.

Bloke konurken hesabınızda bulunan en az likit varlıktan en çok likit varlığa doğru bloke konulmaktadır. Bu durum ADK kanalları ile işlem yapan müşterilerimiz için önce fon varlığı, sonra vadesiz hesabındaki nakit varlığı şeklindedir. Borcun vadesi geldiğinde ise karşılık tutar alınırken önce nakit varlıktan başlayarak tahsil edilir.

Yatırım merkezi tanımlı müşterilerimizin ise daha çeşitli varlıkları teminat sayıldığı için sıra şu şekildedir. Altın varlıkları, vadeli döviz hesabı, vadeli TL hesabı, Hazine Bonosu ve Tahvil hesapları, vadesiz döviz hesabı, ihbarlı fonlar, ihbarsız fonlar ve en son vadesiz hesap şeklindedir.

Hisse senedimi sattım ancak param hesaba geçmedi. Ne yapabilirim?

Satışı gerçekleşen hisse senetlerinin takası 2 iş günüdür. 2 iş günü sonrasında hesabınızda değişiklik yoksa müşteri temsilcinize ulaşarak, durumun incelenmesini talep edebilirsiniz.

Hisse senedi işlemi yaptım ancak hesabımda fon alışı görünüyor, neden?

Hisse senedi işlemlerinde hesabınızda tanımlı otomatik fon alış seçeneği açıksa takasın gerçekleşmesi için hesabınıza bloke konularak, fon alışı yapılmaktadır. 
İşleminizden 2 iş günü sonra takas gerçekleştiğinde, blokeniz kaldırılacaktır. Dilerseniz otomatik fon alış seçeneğinizi TEB YATIRIM PRIME web ve mobil platformunda bulunan Hesap Hareketleri menüsü altında yer alan Otomatik Fon Tercihi üzerinden değiştirebilirsiniz. 
 

Hisse senedi fiyat ve derinlik bilgilerini nereden öğrenebilirim?

TEB Yatırım'ın sunduğu veri terminallerinden (Matriks, İdeal  Foreks) ve TEB YATIRIM PRIME uygulamamızdan hisse senedi fiyat ve derinlik bilgilerini öğrenebilirsiniz.

VİOP emirlerini nasıl iletebilirim?

CEPTETEB, TEB YATIRIM PRIME uygulamaları üzerinden ya da müşteri temsilcinizi arayarak VİOP emirlerinizi iletebilirsiniz.

TEB Yatırım'da yatırım hesabı açmak için alt limit gerekli mi?

Yatırım hesabı açmak için herhangi bir alt limit gerekmemektedir. Hesap açılışı ücretsizdir.

Fiziki posta/evrak/ekstre gönderimini nasıl iptal edebilirim?

CEPTETEB İnternet Şubesi üzerinden Yatırım menüsünde yer alan SPK İşlemleri ve Hesap ekstresi alanındaki "İletişim Kanalı Değiştirme" başlığında veya TEB YATIRIM PRIME mobil ve web platformlarında bulunan Hesap Hareketleri menüsü altında yer alan Ekstre Gönderim Tercihi alanından istediğiniz değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

FATCA formu nedir?

FATCA olarak bilinen Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (Foreign Accounts Tax Compliance Act) 18 Mart 2010 tarihinde ABD Hazine Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu yasa ile ABD’de vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin gelir ve varlıkları üzerindeki ABD kaynaklı vergilendirmeden kaçınmasının önlenmesi ve şeffaf, izlenebilir bir vergi sistemi tesis edilmesini amaçlar.

Tüm dünyadaki finansal kuruluşlar FATCA süreçlerinden sorumlu olduğu için, TEB Yatırım da hesap açılış süreçlerinde bu prosedürü izlemektedir.

Uygunluk testi nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hesap açılmadan önce zorunlu olarak uygulanan bir ankettir. Müşterinin talep ettiği hizmetlerin ya da yatırım kuruluşunun teklif ettiği hizmetlerin risklerinin müşteri tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağının tespit edilmesi ve sonuç olarak yatırım kuruluşunun müşterinin bilgi düzeyi ve ihtiyaçlarına uygun hizmet verebilmesi hedeflenmektedir.

Uygunluk testimi nasıl güncelleyebilirim?

Uygunluk testi maksimum 3 kere güncellenebilmektedir. Testi güncellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. TEB YATIRIM PRIME uygulaması yan menüde yer alan Sözleşmeler sayfası açılarak, "Uygunluk Testi Yap/Tekrarla" alanından testinizi güncelleyebilirsiniz.

Yerindelik testi nedir?

Bireysel portföy yöneticiliği veya yatırım danışmanlığı kapsamında müşteriye sunulacak hizmet ile müşterinin yatırım amaçları, mali durumu ile bilgi ve tecrübesinin uyumlu olup olmadığının yetkili kuruluşlar tarafından değerlendirilmesi için uygulanmaktadır.

İşlem ve hesap güvenliğim için nelere dikkat etmeliyim?

Güvenlik önlemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İşlemlerim için konulan bloke karşılığında sistem fon alıyor. Neden böyle bir yol izleniyor ve bunu iptal etme şansım var mı?

Emir verdiğiniz veya gerçekleşen hisse senedi işleminizin hesabınızdan parasal karşılığının tahsilatı 2 iş günü sonra gerçekleşir. Bu arada bloke konulan tutarı yasalar gereği, müşteri talimatı olmadan, boşta bırakamadığımızdan karşılık tutar B tipi likit fon alınarak değerlendirilmektedir. Eğer bloke konulan tutara fon alınmasını istemiyorsanız İnternet Şubesinde, Yatırım işlemleri/ hisse senedi işlemleri menüsünde yer alan “Nemalandırma Tercihi” adımından bu talimatı verebilirsiniz. Lütfen dikkat: Sistem, verdiğiniz alış işlemi gerçekleşmese bile fon alımı yaptığından bakiyeniz fonda kalabilir. Bu sebeple eğer bloke konulan tutar için fon alım talimatınız varsa fon portföyünüzü de kontrol ediniz.

Yurt Dışı Piyasa İşlemlerinin komisyon oranları nedir?
HİSSE KOMİSYON ORANI SAKLAMA HİZMETLERİ

Yurt Dışı işlemlerde, hisse komisyon oranımız binde 2 (0.002)dir.

Minimum işlem komisyonu 15 USD'dir.

*Fiyatı 3 USD altında olan hisseler için, ek olarak hisse başına 0,01 USD komisyon uygulanmaktadır.

Hisse senedinin parasal değeri baz alınarak, 6 BPS (on binde 6) yıllık hesaplanır, aylık olarak hesabınıza yansıtılır. 

Yurt Dışı Piyasalarının işlem saatleri ne zaman?
ÜLKE BORSA ADI BORSA KODU İŞLEM SAATLERİ (Türkiye) İŞLEM SAATLERİ (ABD)
ABD NASDAQ NASDAQ 16:30 - 23:00 09:30 - 16:00 ET
ABD NASDAQ NASDAQ-SC 16:30 - 23:00 09:30 - 16:00 ET
ABD New York Stock Exchange NYSE 16:30 - 23:00 09:30 - 16:00 ET
ABD New York Stock Exchange NYSE-ARCA 16:30 - 23:00 09:30 - 16:00 ET
TEB Yatırım hesabım üzerinden Yurt Dışı Piyasa İşlemleri yapabilir miyim?

TEB Yatırım hesabı olan müşterilerimizin Yurt dışı Hesap Açma sayfasından hesap açılış talebinde bulunmaları yeterlidir. Talep doğrultusunda TEB YATIRIM PRIME mobil ve web platformları üzerinden "Yurt dışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalar Risk Bildirim Formu"nu dijital olarak onayladıktan sonra yurt dışı borsalarda işlem yapabilirler. Yatırım hesabı olmayan yatırımcılarımızın öncelikle TEB Yatırım hesabı açmaları gerekmektedir. 
TEB Yatırım aracılığı ile yurt dışı piyasa işlemleri formunu doldurmak için tıklayınız.
 

Yurt Dışı Piyasa İşlemleri için hangi platformu kullanabilirim?

Yurt dışı piyasa işlemlerinizi TEB Yatırım PRIME GO platformu üzerinden mobil ve web ortamında gerçekleştirebilirsiniz. TEB Yatırım PRIME GO platformunu açmak için tıklayınız.

Yurt Dışı borsalarda işlem yapmadan önce platformu tanımak istiyorum. Nasıl inceleyebilirim?

100.000 USD işlem limitiyle Yurt Dışı Piyasalar’ı tanımak için Demo Hesap açabilirsiniz. Demo hesap açtıktan sonra TEB YATIRIM PRIME GO platformuna giriş yaparak test işlemlerinize başlayabilirsiniz. Demo hesap açmak için tıklayınız.

Yurt Dışı Piyasalarda canlı fiyatı takip edebilir miyim/nasıl edebilirim?

TEB Yatırım PRIME GO Platformu üzerinden lisans satın alarak canlı fiyatı takip edebilirsiniz.

TEB Yatırım PRIME GO Platformundan lisans satın almak için; Anasayfada bulunan menü butonunda Abonelikler seçeneğiniz seçtikten sonra dilediğiniz borsaya ait veri aboneliğine başvurabilirsiniz.
Abonelikler aylık ücretlendirme olup hesabınızdan otomatik olarak kesilecektir. Abonelik iptali için yine aynı sayfa üzerinde işlemi kullanıcının yapması gerekmektedir. 

Platform detaylarına erişmek için kullanım kılavuzuna tıklayınız.

Yurt Dışı işlemlerimi hangi kanallar aracılığı ile yapabilirim/şubeye mi gitmem gerekir?

Dilediğiniz zaman şubeye gitmeye gerek kalmadan, Yurt Dışı işlemlerinizi gerçek hesabınız açıldıktan sonra TEB Yatırım PRIME GO platformundan kendiniz veya 0216 636 44 46 ve 0216 636 44 32 numaralı telefondan temsilcinize ulaşarak yapabilirsiniz. Hesap açılış başvurusu yapmak için tıklayınız.

Yurt Dışı Piyasalarda emir iptal ve iyileştirme yapılabilir mi?

TEB Yatırım PRIME GO platformu üzerinde, bekleyen emirlerinizde iyileştirme veya iptal işlemi yapabilirsiniz.

Yurt Dışı Piyasalar için gerçek hesap açılması şart mıdır? Demo hesap kullanabilir miyim?

Yurtdışı piyasalar için gerçek hesabınız açılmadan önce demo hesap açılışı yapabilir, platform üzerinde size tanımlanan sanal bakiye ile demo işlemlere başlayabilirsiniz.
Demo hesap açmak için tıklayınız.

Para yatırma ve çekme işlemleri nasıl yapabilirim?

Yurt dışı işlemlerde kullanacağınız hesap yurt içi yatırım hesabınızdan bağımsızdır. Size özel yurt dışı hesap açılacağı için ayrı bir hesaptan yurt dışı işlemlerinizi takip edebileceksiniz. Buradan işlem yapabilmeniz için TEB Yatırım USD hesabına para yatırmanız gerekmektedir. Bu transferi yaparken aşağıdaki bilgilere dikkat edilmesi gerekir:
Para transferi gerçekleştirirken açıklama kısmına ad, soyadı ve TEB Yatırım müşteri numarası yazılması gerekmektedir. Transferi gerçekleştirdikten sonra müşteri temsilcinizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.

  • Banka: Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
  • Şube: İstanbul Kurumsal Şubesi
  • Alıcı: TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  • TEB Yatırım USD Hesap numarası: TR180003200000000096660582

Yurt Dışı hesabınızda bulunan döviz teminatını kendi hesabınıza geri çekmek için, müşteri temsilcinize yazılı talimat iletmeniz gerekmektedir.

Not: Yurt dışı işlemlerde gelir, damga veya benzeri vergiler veya yasal kesintiler değişiklik gösterebilecek olup Borsa'nın ve/veya işlem yapılan ülkenin mevzuatı kapsamında doğabilecek vergi yükümlülükleri müşterilerimizin sorumluluğundadır.
Yurt dışı piyasalar hesabınıza ilişkin teminat yatırma-çekme taleplerinizi hafta içi 17.00'ye kadar müşteri temsilcinize iletebilirsiniz. Teminat yatırma-çekme taleplerinizin gerçekleşmesi 2 iş günü sürebilmektedir. 

 

Yaptığım Yurt Dışı işlemlerinin takası kaç gündür?

İşlemlerin takası 2 iş günüdür. Takas bakiyesi anlık olarak işlem limitinize yansıyacağından takas tarihi beklemeden işlem yapabilirsiniz. Ancak 2 günlük işlem takası işlem yapılan borsalardaki saat farkından ötürü 3 güne çıkabilir. 

TEB Yatırım PRIME GO’dan ilettiğim işlemler hangi platform üzerinden gönderilmektedir/işlem sağlayıcısı kimdir?

TEB Yatırım PRIME GO üzerinden ileteceğiniz yurt dışı hisse işlemlerinde SAXOBANK altyapısı kullanılmaktadır.

Yurt Dışı Piyasa işlemleri için hangi para biriminde hesap açılmalıdır?

Amerikan Doları (USD) cinsinden hesap açılmalıdır.

Telefon üzerinden temsilciye yurt dışı hisse emri iletebilir miyim?

Mesai saatleri içinde temsilcinizi 0216 636 44 46, 0216 636 44 76 ve 0216 636 44 32 telefon numaralarından arayarak emirlerinizi iletebilirsiniz. Mesai saatleri dışında işlemlerinizi dijital ortamdan yapmanız gerekmektedir. 

Yurt Dışı Piyasaları için kredili işlem yapabilir miyim?

Yurt dışı işlemlerde kredi kullanılmamaktadır.

Yurt Dışı yatırım işlemlerinin güvencesi nedir?

İşlem yapılan kıymet ve teminatlar için güvence işlemin gerçekleştiği ülkedeki takas kurumu tarafından sağlanmaktadır. Yurt Dışı işlemler için risk Bildirim Formuna erişerek olası riskler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Risk bildirim formuna ulaşma için tıklayınız.

TEB Yatırım PRIME GO platformuna nasıl giriş yapabilirim?

TEB Yatırım PRIME GO uygulamasında Gerçek veya DEMO hesabınıza giriş yapmak için tıklayınız.
Giriş detayları için kullanım kılavumuza tıklayınız.
 

TEB Yatırım PRIME GO platformunda hangi bilgilere ulaşabilirim?

Ana sayfada üstte bulunan üç temel sayfa ile hesabınızı rahatlıkla yönetebilirsiniz. Bu sayfalar ve içerikleri aşağıdaki gibidir. 

İŞLEM:

  • İzleme Listeleri, Uyarılar,  Enstrüman(Urun) Grafik ve detayları, Emir İzleme, Pozisyon takibi, hızlı Alış Satış

ARAŞTIRMA:

  • Haberler ve Takvim

HESAP:

  • Performans, Portföy, Geçmiş Raporlar, K/Z Analizleri, Para Yatırma ve Çekme, Kurumsal Faaliyetler, Diğer
  • Diğer: İşlem Koşulları bilgi, Abonelikler, Aktivite loğları, Teminat değişiklikleri, Erişim bilgileri 
     
TEB Yatırım PRIME GO platformunda izleme listesi ve kişisel görünüm oluşturabilir miyim?

İzleme Listeleri sayfasında Yeni Oluştur seçeneğini seçerek size özel izleme listeleri oluşturabilir, izleme listelerine yeni enstrümanlar ekleyebilirsiniz. 
TEB Yatırım PRIME GO kullanım kılavuzu için tıklayınız.
 

TEB Yatırım PRIME GO üzerinde raporları ve haberleri görüntüleyebilir miyim?

TEB Yatırım PRIME GO platformuna giriş yaptıktan sonra anasayfada Araştırma tabına basarak, SAXOBANK tarafından sağlanan tüm haber ve rapor içeriklerine anında ulaşabilirsiniz. 
Ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak, kullanım kılavuzumuzdan ulaşabilirsiniz.
 

Emirlerimin gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl takip edebilirim?

Platform ana sayfa üzerinde pozisyonlarınızı ve emirlerinizi görüntüleyebilir, emirlerinizin güncel durumunu takip edebilirsiniz.

TEB Yatırım'da Yurt Dışı hesap açılışı ücretli midir?

Yurt dışı hesap açılış işlemleriniz ücretsizdir.

Hesap açılışında kullandığım telefon numarası değişti, ne yapmam gerekir?

Telefon numaranız değiştiğinde Google Authenticator ile giriş yapabilmeniz için şifre sıfırlama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bunun için önce temsilciniz ile iletişime geçerek telefon numaranızı sistemde güncelletmeniz daha sonrasında ise temsilcinizin şifre sıfırlama işlemi yaptırması gerekmektedir.

Yurt dışı hesap açılış bilgileri tarafıma SMS ile ulaşmadı, ne yapmalıyım?

İlettiğiniz telefon ve e-posta bilgilerini kontrol ettikten sonra detaylı bilgi için TBYIntBrokerage@tebyatirim.com.tr adresine mail atabilirsiniz. 

Yurt Dışı Piyasa işlemlerinde vergilendirme süreci nasıl işlemektedir?


Menkul Sermaye İradı Gelirleri

Kar payı, faiz ve benzeri iratlar menkul sermaye iradı niteliğindedir. “Yabancı ülkeler tarafından ihraç olunan her nevi kamu borçlanma araçları ile özel sektör borçlanma araçlarından elde edilen faizler, offshore ve yurt dışı bankalardan elde edilen repo ve mevduat faizleri, yatırım fonlarından elde edilen kar payları ve hisse senetlerinden elde edilen kar paylarının toplamı 3.800,- TL’yi (2022 yılı için geçerli tutardır. Her yıl için güncellenmektedir) aşıyor ise, 3.800,- TL dahil olmak üzere yurt içinde beyan edilmesi gerekir. Beyan haddinin tespitinde varsa, diğer yabancı kaynaklı menkul ve gayrimenkul sermaye iratları da dikkate alınır. 
 
İtfa gelirlerinde ana para kur farkı gelirleri beyana tabi değildir.
 
Alım-Satım Kazançları (Değer Artış Kazançları)

Menkul kıymetlerin veya diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar değer artışı kazancı olarak vergilendirilmektedir
Alım-satım kazançlarında ise anapara kur farkı geliri vergiye konudur. İktisap bedeli, elden çıkarılan ay hariç olmak üzere ÜFE artış oranında artırılabilir (Endeksleme yapılabilmesi için ÜFE artış oranının %10 veya üzerinde olması lazımdır.). Endekslendikten sonra bulunan alım satım kazancı beyan edilir. Alım satım zararlarının alım satım kazançlarına mahsup edilmesi mümkündür. 

Yurtdışında ödenen vergiler 

Yabancı menkul kıymetlerden elde edilen gelirler, söz konusu gelirlerin doğduğu ülkelerin mevzuatlarına göre vergiye tabi tutulmuş olabilir (Türkiye’nin bu ülkelerle çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması var ise, vergileme anlaşma koşullarına uygun olarak yapılmış olabilir.). Menkul kıymet gelirleri Türkiye’de beyan edilirken söz konusu gelirler üzerinden kaynak ülkede tevkif edilmiş olan vergiler, Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili hükümlerinde yer alan koşulların sağlanması suretiyle, Türkiye’de beyan edilen bu gelirler üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilir. Bu durumda, ilgili ülke ile Türkiye arasında (varsa) Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması hükümlerinin de dikkate alınması gerekmektedir.”

Not:
“Yurtdışı piyasalarda işlem yaparken bu işlemlerden dolayı ilgili piyasanın içinde bulunduğu yabancı ülke mevzuatına göre vergilendirme söz konusu olabilir. Ayrıca, Türkiye’de tam mükellefler açısından; yatırım araçları alım satım kazançları, temettü gelirleri, faiz ve diğer gelirlere ilişkin beyan yükümlülüğü söz konusu olabilir. Ayrıca ilgili ülke ile Türkiye arasında (varsa) Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması hükümlerinin dikkate alınması gerekebilir. Kişisel vergi beyanı müşterinin sorumluluğunda olup, müşterinin kendi mali müşaviriyle görüşmesini tavsiye ederiz.”
 

TEB YATIRIM PRIME GO üzerinde canlı veri takip edebilir miyim/nasıl edebilirim?

TEB YATIRIM PRIME GO platformu anasayfada bulunan Menü seçeneğini tıklayarak, Abonelikler başlığı altında lisans türlerini görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.